Bitcoin Asya Pazarlarında “Barth Simpson” Oldu! Yükseliş Devam Edecek Mi?

16/03/2022 0 Yazar: admin

Yatırımcılar, sabah saatlerinde sığ piyasada stop emirlerinin tetiklendiğini ve bitcoin’in anlık yükseldiğini söylediler. Bir çizgi film karakterinin saç stiline benzeyen “Bitcoin Bart Simpson” fiyat modeli, kripto para biriminin sığ yani az işlem olan bir piyasada hızlı bir şekilde yükselip düşmesiyle oluşuyor. Bu model Çarşamba günü erken saatlerde bitcoin piyasasında göründü.

CoinDesk sitesinin verilerine göre Bitcoin, 30 dakikada 39.120 dolardan 41.700 dolara sıçradı ve yalnızca yarım saat sonra 39.000 dolara düştü. Ani yükseliş, kısa vadeli işlemlerde stop emirlerinden kaynaklandı ve daha güçlü bir satış baskısı ile karşılaştı.

“Fiyatlarda 39.200$’dan 41.700$’a keskin bir sıçrama oldu, ardından 39.000$’ın altındaki bölgeye neredeyse aynı hızda geri çekildi. Sabah düşük likit piyasasında stop emirleri tetiklendi, ancak satış baskısının şu sıralar sürdüğü söylenebilir.

Bitcoin Yükseleşini Sürdürecek Mi?

FXPro’da kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich’in yaptığı bir açıklamada “Aslında, 10 Şubat’tan bu yana, bitcoin oranındaki artışlar giderek daha fazla zaman almaya başladı ve yükselişler kısa sürede sona erdi.”

Kripto para birimi olan Bitcoin son zamanlarda 42.000 doların üzerinde birden fazla yükseliş başarısızlığı gördü. Bugünkü kripto para yükselmeleri ise Asya piyasalarından kaynaklandı.

Kripto borsa yatırım fonu (ETF) uzmanı ve CEO’su Laurent Kssis, “Durgun ve düşüş eğiliminde olan piyasalarda, piyasa yapıcılar sistematik olarak piyasada eksik bırakma eğilimindeler, yani doğrudan borsada ve/veya vadeli işlemleri satıyorlar” dedi.

“Gördüğümüz gibi bir yükseliş olursa, o zaman borsaların daha fazla marj talep etmesi ve dolayısıyla likidasyon riski taşıması riski var. Bunu önlemek için, piyasa yapıcılar [belki de açığa satış yaparak] piyasayı aşağı itiyor.

Genel olarak konuşursak, büyük borsalardaki günlük işlem hacimlerindeki düşüş eğiliminin kanıtladığı gibi, ticaret faaliyeti son haftalarda yavaşladı ve sığlaşmaya başladı. Bu nedenle, nispeten daha küçük ticaret boyutlarının piyasa üzerinde kayda değer bir etkisi olabilir.

Kriptopara yatırımcısı Griffin Ardern, “Son zamanlarda hem spot hem de türev piyasalarda bir dinamizm eksikliği var. Dünün BTC spot işlem hacmi 7 milyar doların biraz üzerindeyken, sürekli sözleşme işlem hacmi sadece 40 milyar dolar civarındaydı.” -varlık yönetimi şirketi Blofin bir Telegram sohbetinde şu sözleri söyledi. “Türevler endeks fiyatlarına dayandığından, bu durumda birkaç küçük borsada BTC endeks fiyatlarına karşı “patlama” yapmak zor değil.”

Geleceğe bakıldığında, likidite en azından Fed faiz kararına kadar zayıf kalabilir. ABD merkez bankasının, faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Bitcoin, şu sıralarda 40.300 dolar civarında işlem görüyordu ve gün içinde %2’lik bir kazanca sahip.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]