Bitcoin, Fed Faiz Artışından Sonra 40 Bin Doların Üzerinde Seyrediyor, AVAX Kazanç Sağlıyor!

17/03/2022 0 Yazar: admin

Bitcoin (BTC), ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüzde 0.25 oranında faiz artırmasıyla 40.000 dolar seviyesinin üzerinde tutundu.

Fed başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin “çok güçlü” olduğuna ve parasal sıkılaştırmayı kaldırarak hisse senetlerinde sıçramaya neden olabileceğine işaret etti. Bu arada İngiltere Merkez Bankası da Perşembe günü politika toplantısı yapacak ve faiz oranlarını Kovid pandemisinden önceki seviyelere yükseltmesi bekleniyor.

ABD vadeli işlemleri %0.51 düşerken, brent petrol %4 artışla 100$’a yaklaştı. Avrupa’da Stoxx 600 %0.22 yükselirken, Asya piyasalarından Hong Kong %7 ve Japonya’nın Nikkei 225 endeksi %3.46 arttı.

Bitcoin ise son 24 saatte yaklaşık %4 artışla 41.640 dolardan işlem gördü. Ethereum (ETH) %4.7 artışla 2.790$’a yükseldi ve LUNA son 24 saat içinde %0.6 değer kaybetti.

Günün öne çıkan altcoini ise AVAX oldu. Terra’nın UST stabilcoinleri Avalanche ağında tutulduğundan, son 24 saat içinde %11’in üzerinde yükseldi. Kullanıcılar artık Avalanche kullanarak USD mevduatlarına para yatırabilir ve getiri elde edebilir.

Iconium kripto yatırım firmasının kurucusu Fabio Pezzotti, “Ethereum, yıl boyunca hisse kanıtına geçiş yolunda temel bir kilometre taşı olan Fırın test ağında başarılı birleşmesinin ardından yükseliş hareketleri gösterdi” dedi. Bir Telegram sohbetinde , “Ukrayna’da ateşkesle ilgili olumlu gelişmeler arasında ana varlıkların ivme kazanmasını bekliyoruz, bu da muhtemelen son birkaç ayın düşüş trendlerini tersine çevirecek” dedi.

Kriptopara piyasa değeri geçen gün %4 artarak 1,82 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin Hakimiyet Endeksi 0,2 puan artarak %42.8’e yükseldi. Piyasa duyarlılığını hesaplayan Korku ve Açgözlülük endeksi, gün içinde 3 puan daha yükselerek “korku” seviyesini 27’ye çıkardı ve yatırımcılar arasında duyarlılığın arttığını gösterdi.

Bu arada, bazı analistler, Bitcoin’deki gücün, yatırımcılar arasında yönelik olumlu duygular tarafından desteklendiğini söyledi.

FxPro piyasa analisti Alex Kuptsikevich, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada, “Şubat ayının son günlerinden bu yana, 38.000 doların altındaki düşüşlerde sağlam bir destek hattı var” dedi. “Ve bu, uzun vadeli alıcılarla enflasyon ve jeopolitik gerilimler nedeniyle 30.000 dolardan 38.000 dolara çıktığını yansıtan yükseliş gücü.”

Kuptsikevich, “Uzun vadeli alıcılara olan ilgi seviyesinin böyle bir geçişi, fiat para birimlerinin değerinin gerçek amortismanı olan fiyat artışını tamamen yansıtıyor” diye ekledi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]