Btc Dominance Kaç Olmalı?

14/04/2022 0 Yazar: admin

Kripto para yatırımcıları piyasa hakkında fikir sahibi olmak için sürekli yeni araçlar arayışındalar. Bitcoin Dominance endeksi de bu araçlardan bir tanesidir. Btc dominance kaç olmalı? Bitcoin dominance, Bitcoin ve diğer altcoinler arasındaki ilişkiyi ölçmek için kullanılan bir endekstir.

Bu endeksi doğru yorumladığınızda piyasalardaki altcoin baskınlığını ya da bitcoin baskınlık oranını görüp ona göre pozisyonlarınızı belirleyebilirsiniz. “Bitcoin baskınlık endeksi”, “Bitcoin dominance ” terimleri aynı şeylerdir ve birbirlerinin yerine kullanılırlar. Bu yazıda, Bitcoin baskınlık endeksinin ne olduğunu ve btc dominance kaç olmalı? sorularına cevap vereceğiz. Btc baskınlık endeksini kullanarak alım ve satım nasıl yapılır inceleyeceğiz.

Btc Dominance Kaç Olmalı?

Btc Dominance Nedir?

Bitcoin hakimiyeti veya Bitcoin Dominance, Bitcoin’in toplam kripto para piyasasındaki oranıdır. Bu endeksi Bitcoin’in yaptığı anlık hareketler ile kıyaslayıp piyasa hakkında fikir sahibi olabiliriz. Burada öğrendiklerimizin yanında Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır? isimli konuyu da okuyabilirsiniz.

BTC dominance TradingView sitesindeki grafikte anlık olarak sunulmaktadır. Bu grafiğe bakarak bitcoin baskınlığının kaç olduğunu %40 veya %60 gibi yüzdeler halinde görebilirsiniz.

Bitcoin Dominance Altcoin İlişkisi

BTC dominance piyasayı direkt olarak etkileyen bir değerdir. Kripto para piyasasında bulunan paranın ne kadarının BTC’de olduğunu ve altcoinler’in ticaret hacmindeki yerini gösterir. Bu sebeplerden dolayı endeksin düşmesi ya da yükselmesi altcoinleri etkiler. Altcoinler için btc dominance kaç olmalı? aşağıda bu konuya değinelim.

Özelemek gerekirse, Btc dominance artarsa, yatırımcılar ellerinde altcoinlerden fazla BTC tutuyorlar demektir. BTC dominance düşerse, yatırımcılar ellerinde Bitcoin’den daha fazla altcoin tutuyorlar demektir.

Bitcoin hakimiyeti piyasanın yönü hakkında tam bir bilgi vermese de doğru yorumlandığında fikir sahibi olabiliriz. Örneğin kripto para piyasasında yükseliş hakim olduğunda o anda para altcoin’lere gidebilir. Bu da Btc dominance değerinin düşmesine neden olur.

Yukarda anlatılanların tersi bir durumda ise yatırımcılar daha güvenilir bir varlık olduğu için altcoinleri satıp Bitcoin alabilirler. Düşüş eğiliminde olan piyalarda daha yüksek btc dominance gözlemlenmiştir.

Btc Dominance altcoin etkisi

Bazı analistler, kripto piyasasının genişlediği ve fonların sadece Bitcoin yerine her türlü altcoin’e aktığı anlamına geldiğinden, daha düşük Bitcoin hakimiyetinin iyi bir şey olduğunu söyleyebilir. Ancak, toplam kripto piyasasının önceden madenciliği yapılmış ve kripto paraları değerine alacağını, yani altcoin sayılarının yapay olarak şişirilebileceğini belirtmekte fayda var. Projesi sağlam ve “Geleceği Parlak Coinler“e yatırım yaparak daha rahat edebilirsiniz.

Ayrıca, varlığın fiyatı arttığında bile Bitcoin hakimiyetinin düşebileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Btc dominance kaç olmalı? Btc dominance yüksek veya düşük olduğunda da altcoinler yükselip düşebilir. Sadece bu endekse bağlı olarak çıkarım yapamayız.

Bazen kısa vadeli bir altcoin patlaması nedeniyle hakimiyet düşebilirken, diğer zamanlarda tüm piyasa kan kaybedebilir. Bir yatırım kararı vermeden önce ek araştırma yapmak her zaman en iyisidir.

Bitcoin Dominance Düşerse Ne Olur?

Bitcoin Dominance kaç olmalı? Bununla ilgili bilmemiz gereken en önemli şey, altcoinlerin BTC’ye karşı düşüş veya yükseliş eğiliminde olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilmesidir. BTC dominance yükseldiğinde, altcoinler genel olarak BTC’ye karşı değer kaybeder. BTC dominance düştüğünde, diğer kripto paralar BTC’ye karşı değer kazanır.

Altcoinlerin Yükselmesi İçin Btc Dominance Kaç Olmalı?

Btc Dominance ne kadar düşük olursa Altcoinler için o kadar iyidir. %35’seviyelerine yakın olmalı.

Btc Dominance altcoinlerin yükselmesi için kaç olmalı

2018 ve 2021 arasında, Bitcoin hakimiyeti %35 ile en yüksek %74 arasında değişti. Kripto para piyasası sürekli büyürken, bu oranın değerinin artık %74’ün üzerine çıkması pek olası değildir. %35 oranının altında bir hakimiyet oranı olması ise altcoinlerin toplam değerinin Bitcoin’e kıyasla hızla büyüdüğünü gösteriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]